Borovicový pyl pod mikroskopem

Borovicový pyl je žlutý prášek, podobný zrny mouce, který dozrává v milionech tun každý rok v borových lesích na Zemi. Na rozdíl od většiny kvetoucích rostlin, borovici opyluje vítr. To znamená, že nepotřebuje žádný hmyz na opylení, který by pomáhal s reprodukcí, ale spoléhá na vítr, který nese pyl do borové šišky (samičí části rostliny). Na jaře stromy uvolní pyl ze samčích jehnědů, ze kterých může každý produkovat až šest milionů zrn pylu. Pod mikroskopem, vypadá pylové zrno jako hlava Mickey Mouse s velkými uši. Tento tvar je uzpůsoben právě tak, aby pyl mohl dobře létat vzduchem a došlo k snadnému opylení.

Zrnko borovicového pylu pod mikroskopem.

Samčí květy, které rostou v hloučku na konci borových větví, vypadají trochu jako malé kukuřice, nebo snad malý orobinec. Tyto květy produkují pyl, který někdy pokrývá zem žlutým prachem během pylového období. Když je produkce pylu nejvyšší, tak se shromažďuje v květech borovice, zvané jehnědy.

Květ borovice zvaný jehněd.

Sběr: Sezόna pro sběr pylu borovice v severních zeměpisných šířkách je obvykle mezi březnem a květnem. Polovina dubna je hlavním obdobím sběru.

Jehnědy bývají umístěny v otevřených nádobách kde se suší. Pak se jehnědy otřepou, aby byl pyl oddělen. Vzhledem k tomu, že stravitelnost surového borovicového pylu je (podle výrobce) omezená, tak výrobci tablet a prášku z borovicového pylu napřed rozdrtí buněčnou stěnu pylových zrn a poté pyl dále zpracovávají.

Prášek z borovicového pylu:

Borovicový prášek z pylu se skládá z různých druhů borovic jako Masson borovice (Pinus massoniana) a čínské borovice (Pinus tabuliformis), které rostou v horách s nadmořskou výškou mezi 1.100 metrů a 1500 metrů v provincii Yunnan, Zhejiang. Borovice je jeden z nejstarších stromů na světě, který přenáší genetickou informaci a všechny aktivní živiny v pylu. Borovicová zrnka pylu jsou chráněna silnou „skořápkou“ která chrání živiny a genetický materiál v nich obsažený. Ochranná stěna pylu má i úžasnou pevnost a odolnost vůči radioaktivnímu záření. Lidé a zvířata svými žaludečními trávicími šťávami  nemohou zničit ochrannou stěnu pylu a tak absorbovat všechny živiny, proto se pyl zpracovává moderní technologií (low-temperature sporoderm-breaking technology) která malá zrnka pylu rozštěpí a získá z nich zachované potřebné živiny.

Každé zrnko borovicového pylu je buňkou života. Pyl se sbírá ručně, tím je zachována jeho čistá forma a nejvyšší kvalita.

Průměr jedné částice zrnka pylu je pouze 5µm, tedy méně než lidské buňky která má 7µm. Díky tomu pyl nemusí jít přes trávicí systém a přímo se vstřebává do buňky lidského těla, a poté do končetin a orgánů. Proto je borovicový pyl považován za jakéhosi „strážce zdraví“.

Borovicový pyl pod mikroskopem před narušení jeho ochranné skořápky.
Borovicový pyl po rozbití ochranné skořápky a tím získaní potřebných živin.

Napsat komentář