Aktivní látky v borovicovém pylu (vitamíny, minerály…)

Složení: Borovicový pyl obsahuje velké množství sterolů, brassinosteroidů (rostlinné hormony), které jsou mimořádně silné. Brassinolid je silný růstový stimulant rostlin. Stačí, když aplikujeme jeden nanogram na fazolové klíčky a můžeme způsobit  obrovskou růstovou reakci. Brassinolidy, které borovicový pyl obsahuje jsou například castasteron a typhasterol. Borovicový pyl také obsahuje glutathion transferázu a řadu endogenních giberelinů.

Endogenní gibereliny jsou rostlinné hormony, které mají vliv na rozšiřování a dělení buněk. Glutathion transferáza má široké uplatnění u životně důležitých funkcí. Například detoxikuje od xenobiotik, jako jsou chemické karcinogeny a látky znečišťující životní prostředí. Dále potlačuje aktivitu nenasycených aldehydů, chinonů a hydroperoxidů, které se vyskytují jako metabolity oxidačního stresu. Účastní se biosyntézy testosteronu a progesteronu.

Rostliny, které rostou kolem borových lesů, přijímají tento zdroj živin pro jejich růst. Ve skutečnosti, brassinolidy regulují expresi genu v mnoha rostlinách. Kromě toho, borovicový pyl obsahuje významná množství hormonů, jako je testosteron a androstendion (u žen se mění na estron) a obsahuje také relativně velké množství aminokyselin, vitamínů, minerálů a jiných živin.

Vitamíny

Vitamíny Obsah

(µg / 100g)

Funkce
Rozpustitelné

v tucích

A 43,2 Podporuje růst, chrání pokožku, působí preventivně a léčí onemocnění suchých očí, pomáhá při kostní kalcifikaci, podporuje tvorbu nových buněk, má významný vliv na tvorbu krve.
D3 22,8 Také známý jako cholekalciferol, je nezbytným prvkem pro růst kostí, podporuje ukládání vápníků v kostech, nedostatek vitaminu D způsobuje měknutí kostí, těhotné ženy jsou náchylnější k onemocněním z nedostatku vitaminu D, vitamin D3 se nám vytváří v kůži při expozici slunečnímu záření.
E 3240 Zabraňuje oxidaci nenasycených mastných kyselin, které chrání buňky a udržují normální růst. Podporuje růst vlasů, má účinek proti neplodnost, léči neurologické a svalové onemocnění, působí proti volným radikálům.
β-karoten 26,0 Zdroj vitaminu A, působí jako antioxidant proti volným radikálům, konzumace ovoce a zeleniny bohatých na betakaroten pozitivně brání rozvoji některých druhů rakoviny. Působí preventivně proti rozvoji kardiovaskulárních onemocnění a potlačuje vývoj zánětů oka.
Rozpustitelné

ve vodě

B1 6070 Zlepšuje náladu, udržuje nervy v „dobrém stavu“, podporuje chuť k jídlu a dobré trávení, brání únavě, posiluje srdce, podporuje přeměnu energie.
B2 486 Důležitý pro tvorbu nových buněk (zdravá pokožka, vlasy a nehty), ovlivňuje vidění za šera, posiluje srdce a další orgány, má vliv na celkový metabolismus organismu, napomáhá přenosu kyslíku svalovým buňkám.
B5 14230 Také známý jako kyselina nikotinová a niacin. Zvyšuje plodnost, podporuje dlouhověkost, tvoří protilátky v těle, pomáhá při zácpě, průjmu, zvracení, plynatosti, popraskané kůži, zabraňuje stárnutí a šupinatění kůže, zlepšuje stav vlasů, pomáhá při stresu a zvýšené duševní únavě. Zlepšuje regeneraci pooperačních ran, pomáhá při odvykání kouření, zvyšuje tvorbu antistresových hormonů v nadledvinkách.
B6 1300 Je důležitý pro lidi, kteří mají velký příjem bílkovin, jako například profesionální sportovci, dále ženy, které berou hormonální antikoncepci a někteří chronicky nemocní lidé. Působí proti nervovým onemocněním, zlepšuje náladu, má vliv na kvalitu kůže. Také hraje důležitou roli při tvorbě červených krvinek a protilátek, snižuje ranní nevolnosti u těhotných žen, pomáhá léčit chudokrevnost a nervové potíže. Je užitečný při zánětu sliznice dutiny ústní.
B11 934 Také známý jako kyselina listová, má významnou úlohu při obnově buněk a pro krvetvorbu. Důležitý pro funkci nervového systému. Spotřeba kyseliny listové je v těhotenství zvýšena.
C 56200 Léčí kurděje, zánět dásní, krvácení, zlepšuje stav pokožky, eliminuje volné radikály. Působí jako prevence onemocnění srdce a cév, účastní se při tvorbě kolagenu, hormonů nadledvin, karnitinu a dopaminu, chrání organismus před těžkými kovy. Významnou roli hraje ve fungování imunitního systému, zvyšuje odolnost organismu proti infekci a rovněž proti chladu.

Minerály

Minerály Obsah

(mg / 100g)

Funkce
Draslík 128,3 Reguluje srdce a svalové funkce. Nedostatek draslíku způsobuje svalovou slabost, ochrnutí, nadýmání, snížené vnímání, chronickou únavu, dysplázii a vysoký krevní tlak.
Sodík 10,5 Společně s draslíkem se podílí na kontrole rovnovážného hospodaření s vodou v organismu, vedení nervových vzruchů, kontrakcí svalů nebo udržení normálního srdečního rytmu. Sodík je přítomný v kostech a tělních tekutinách.
Vápník 80,6 Udržuje chemickou rovnováhu, vyrovnává svalové a nervové funkce, podílí se na regulaci srdeční činnosti, je nepostradatelný pro mechanismus srážení a rozpouštění krve. Kontroluje rovnováhu kyselin, například kyseliny mléčné, která se v těle tvoří při fyzické zátěži nebo duševním stresu. Ovlivňuje spánek a zdravou pokožku.
Hořčík 110,3 Vyskytuje se v kostech a zubech, v menší míře také v krvi a tkáních. Přináší uvolněnost tkání, orgánů, pomáhá při bolestivém svalovém napětí, působí proti křečím. Je důležitý pro normální činnost svalů a nervů, pomáhá transportu cukrů do buněk a tím se podílí na produkci energie, podporuje účinek inzulinu, zlepšuje využití kyslíku v buňkách, posiluje trávení, udržuje vápník v rozpuštěném stavu, ochraňuje před škodlivostí nadbytečného vápníku. U mužů přispívá ke správné funkci prostaty.
Fosfor 218,3 Je důležitou součástí kostí a zubů společně s vápníkem. Je nepostradatelný pro aktivaci řady enzymů. Nesmírně důležitý pro děti a těhotné. Podílí se na metabolismu sacharidů a proteinů. Je součástí nukleových kyselin. Udržuje rovnováhu mezi kyselinami a zásadami v tělních buňkách a tekutinách.
Mangan 8,74 Podporuje normální vývoj chrupavky a kostí. Mangan je důležitý pro správný metabolismus cukrů a činnost mozku. Přispívá k překonávání únavy, zlepšuje paměť, zvyšuje celkovou odolnost nervů, podporuje svalové reflexy a pomáhá využít vitamín C. Doplňování manganu formou nutričních doplňků je prospěšná při léčbě mnoha nervových poruch např. při schizofrenii, epilepsii a Alzheimerově chorobě.
Měď 0,413
Je nezbytná při tvorbě enzymu SOD (superoxidu dismutázy), který patří mezi účinné antioxidanty. Proto pomáhá chránit tkáně před poškozením. Účastní se metabolismu aminokyselin a sacharidů. Dále hraje důležitou roli při tvorbě kolagenu a elastinu, což jsou základní bílkoviny kosti, kůže a pojivových tkání. Podílí se na tvorbě červených krvinek, pomáhá ve využití zásob železa, udržuje správnou pigmentaci ve vlasech, kůži a očích (je součástí melaninu). Dostatek mědi pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi či působit proti vzniku osteoporózy. Enzymy obsahující měď ovlivňují fungování nervového systému. Nedostatek mědi může způsobovat chudokrevnost (anémii), zpomalení duševního vývoje, poruchu metabolismu cukrů, ztrátu pigmentu, nedostatek bílých krvinek, poruchu imunity, vypadávání vlasů, poruchu tvorby kostí či kvalitu kostí a vaziva.
Selen 0,0031 Selen zejména patří mezi antioxidanty, které působí proti volným radikálům z okolního prostředí a tím snižují možnost vzniku rakoviny. Detoxikuje od těžkých kovů. Pomáhá odstraňovat vrásky a vyhlazovat pleť. Rovněž pomáhá zabraňovat tvorbě lupů a celkově pomáhá zlepšovat elastičnost pleti. V kombinaci se zinkem pozitivně působí proti nadměrné lámavosti vlasů. V těhotenství podporuje zdravý růst a vývoj plodu.
Železo 24,2 Železo potřebují všechny tělesné orgány. Je nezbytnou součástí hemoglobinu, složky červených krvinek přenášející kyslík k buňkám. Zásobuje celé tělo energií. Zvýšené nároky na železo mívají děti v období růstu, těhotné a kojící ženy. Nedostatek železa v organismu způsobuje chudokrevnost neboli anémii.
Zinek 3,26 Zinek má důležitou úlohu v aktivitách více než stovky enzymů. Je nezbytný pro tvorbu bílkovin a nukleových kyselin. Účastní se tvorby insulinu. Je důležitý pro normální růst, vývoj reprodukčních orgánů, normální funkci prostaty a hojení ran a popálenin. Nedostatek zinku vede ke snížené chuti k jídlu a poruše vnímání chuti.
Křemík 201 Křemík přispívá spolu s vápníkem a hořčíkem ke stavbě pevných kostí a k tvorbě pojivových tkání (kůže, nehtů a vlasů). Je jedním ze základních stavebních kamenů svalových tkání, má vysoké protizánětlivé účinky, zrychluje hojení ran a působí proti stárnutí kůže.

Aminokyseliny

Esenciální aminokyseliny, které si tělo neumí vytvořit samo jsou vyznačeny tučně.

Aminokyseliny Obsah

(mg / 100g)

Aminokyseliny Obsah

(mg / 100g)

Kyselina asparagová 1098 Isoleucin 539
Threonin 492 Leucin 846
Serin 522 Tyrosin 365
Glutamin 1579 Fenylalanin 572
Glycin 698 Lysin 802
Alanin 564 Histidin 189
Cystein 112 Arginin 998
Valin 646 Prolin 880
Methionin 166 Tryptofan 149

Mastné kyseliny

Nenasycené mastné kyseliny (μg/100g) : Nasycené mastné kyseliny (μg/100g) :
Kyselina olejová: 3,65 (Omega 9) Kyselina palmitová: 1,95
Kyselina linolová: 0,19 (Omega 3)
Kyselina linolenová: 0,11 (Omega 6)

2 komentáře: „Aktivní látky v borovicovém pylu (vitamíny, minerály…)

 1. Dobrý večer,
  chtěla bych se Vás zeptat. Když tedy borovicový pyl ovlivňuje hormonální soustavu, myslíte, že je to vhodné i pro mě, když mám endometriozu?

  Děkuji za odpověd.

  Janečková K.

  1. Dobrý den,
   o borovicovém pylu se ví, že obsahuje přírodní fyto-androgeny podobné lidským hormonům. Údajně určitá část těchto látek se v zažívacím ústrojí díky trávicím šťávám zničí. V této podobě není skoro žádná pravděpodobnost, že by se vaše hormony mohly zvýšit na nebezpečnou úroveň. V podobě prášku je borovicový pyl spíše modulátorem hormonů, takže podporuje přirozenou hormonální rovnováhu. Z prášku můžete získat také mnoho vitamínů, minerálů, aminokyselin, antioxidantů a dalších živin.

   Tinktura
   Někteří lidé si vyrábějí z borovicového pylu tinkturu, kde se účinné látky více koncentrují. Tinktura se kape pod jazyk (tím se “obejde” trávicí proces) a látky se dostanou přímo do krevního řečiště. Aby se zamezilo přeměně fyto-androgenních látek z borovicového pylu na estrogen při procesech v lidském těle, doporučuje se přidat do tinktury také například bylinky jako kořen kopřivy nebo mučenku, které podpoří androgenní působení.

   Jedna z možností při endometrióze, je potlačení tvorby nadměrného estrogenu. Borovicový pyl, případně tinktura z něj, může podporovat androgeny, což by mohlo mít vliv na vyvážení estrogenu.

   Určitě doporučujeme poradit se s vašim lékařem.

   Hezký den,
   borovicovypyl.cz

Napsat komentář